Στον αγώνα της πατρίδας του ο Lewis Hamilton κυριάρχησε απόλυτα και πανηγύρισε τη νίκη

Αυτήν τη νίκη ο Lewis Hamilton την ήθελε όσο τίποτα άλλο και τελικά την κατάκτησε. Ο νεαρός Βρετανός της McLaren κέρδισε με ιδιαίτερα εμφατικό τρόπο το Βρετανικό Grand Prix και γέμισε χαρά τις πολλές χιλιάδες συμπατριωτών του που αψήφησαν τη βροχή και γέμισαν την πίστα του Silverstone. Ο Hamilton και η ομάδα του δεν έκαναν ούτε ένα λάθος σε ένα χαοτικό αγώνα, στον οποίο η βροχή ξεκινούσε και σταματούσε συνεχώς, δημιουργώντας πολλά προβλήματα σε οδηγούς και ομάδες.

Οδηγώντας σταθερά και γρήγορα ο Hamilton τερμάτισε πάνω ένα λεπτό μπροστά από τον Nick Heidfeld, ο οποίος έφερε την BMW Sauber σε άλλο ένα βάθρο. Ο Rubens Barrichello πήρε την 3η θέση, εκμεταλλευόμενος την εμπειρία του και την πανέξυπνη στρατηγική της Honda. Ο Kimi Raikkonen διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για το πρωτάθλημα με την 4η θέση ενώ ο poleman Heikki Kovalainen έμεινε 5ος. Ακολούθησαν οι Fernando Alonso, Jarno Trulli και Kazuki Nakajima.

Εκκίνηση

Τα μονοθέσια παρατάχτηκαν στην εκκίνηση με την πίστα να είναι βρεγμένη, καθώς η βροχή είχε σχεδόν σταματήσει μόλις λίγο πριν από την έναρξη του αγώνα. Έτσι, οι ομάδες φόρεσαν στα μονοθέσια τα ενδιάμεσα ελαστικά της Bridgestone. Φυσικά, τα βαριά μαύρα σύννεφα παρέμεναν πάνω από το Silverstone και η απειλή της βροχής παρέμενε υπαρκτή.

Όταν έσβησαν τα κόκκινα φώτα ο Lewis Hamilton «εκτοξεύτηκε» από την 4η θέση και έφτασε δίπλα στον Kovalainen, δείχνοντας ότι είναι έτοιμος να περάσει πρώτος. Ωστόσο, ο Φινλανδός της McLaren με πολύ όμορφο τρόπο, και παρά το γλίστρημά του, κατάφερε να διατηρήσει την πρώτη θέση. Καλή εκκίνηση έκανε και ο Kimi Raikkonen, ο οποίος πέρασε εύκολα τον Webber και βρέθηκε πολύ κοντά στις δύο McLaren στην πρώτη στροφή. Ο Webber λίγο αργότερα έκανε ένα τετακέ και έπεσε στην τελευταία θέση.

Ο Piquet πέρασε μπροστά από τον Alonso αλλά πιο πίσω οι Trulli και Sutil ξεκίνησαν πολύ καλά και κέρδισαν πολλές θέσεις, την ώρα που και ο Massa έκανε τετακέ και έπεφτε στις τελευταίες θέσεις. Η βρεγμένη πίστα είχε τα πρώτα θύματα στον πρώτο γύρο, όταν οι Coulthard και Vettel είχαν έξοδο στην ίδια στροφή και ακινητοποιήθηκαν στην αμμοπαγίδα.

Ο Hamilton στην πρωτοπορία

Στους πρώτους γύρους του αγώνα οι δύο οδηγοί της McLaren είχαν μια πολύ έντονη μάχη, την ώρα που ο Alonso κέρδιζε συνεχώς θέσεις και έφτανε μέχρι την 4η. Ο Felipe Massa έκανε άλλο ένα λάθος και έπεσε ακόμα πιο πίσω. Στον 5ο γύρο ο Hamilton πέρασε πολύ εύκολα τον Kovalainen και πήρε την πρωτοπορία, με τον Raikkonen να έχει πλησιάσει τον συμπατριώτη του. Πολύ καλό ξεκίνημα και για τις Honda, με τους Barrichello και Button να έχουν ανέβει στις θέσεις 10 και 11.

Ο Mark Webber ύστερα από το λάθος που έκανε στον πρώτο γύρο είχε βάλει το κεφάλι κάτω και κέρδιζε συνεχώς θέσεις, προσπερνώντας όποιον έβρισκε μπροστά του, έχοντας φτάσει στο 10ο γύρο στη 12η θέση. Σε εκείνο το σημείο ο Heikki Kovalainen γλίστρησε, έκανε μια στροφή 360 μοιρών και επέστρεψε στην πίστα αλλά ο Raikkonen που ακολουθούσε από κοντά πέρασε και πήρε τη 2η θέση. Ο Φινλανδός της Ferrari αμέσως άρχισε να γράφει γρήγορους γύρους, κυνηγώντας τον Hamilton.

Το επόμενο θύμα της βρεγμένης πίστας ήταν ο Adrian Sutil. Ο Γερμανός με τη Force India έχασε τον έλεγχο του μονοθεσίου του λόγω υδρολίσθησης και διάνυσε πολύ μεγάλη απόσταση στις αμμοπαγίδες προτού εγκαταλείψει. Ο Webber ύστερα από ωραία μάχη με τον Button ανέβηκε στη 10η θέση και ο Massa με μεγάλη προσπάθεια πέρασε τους Rosberg και Fisichella για τη 15η θέση.

Αυτογκόλ η Ferrari

Καθώς πλησιάζαμε στο 1/3 του αγώνα, μια ελαφριά βροχή άρχισε να πέφτει και ο Kimi Raikkonen ανέβασε το ρυθμό του και άρχισε να πλησιάζει πολύ τον Lewis Hamilton. Στο 19ο γύρο άνοιξε ο χορός των ανεφοδιασμών, με τους Webber και Kovalainen να μπαίνουν πρώτοι και τον Alonso να ακολουθεί στον επόμενο. Στον 21ο γύρο οι Hamilton και Raikkonen μπήκαν ταυτόχρονα στα pit. Στη McLaren εκτός από καύσιμα άλλαξαν και ελαστικά στο μονοθέσιο του Βρετανού ενώ στη Ferrari επέλεξαν άλλη στρατηγική και δεν άλλαξαν τα ελαστικά του.

Οι δύο οδηγοί βγήκαν με την ίδια σειρά που μπήκαν αλλά ο Hamilton αμέσως άρχισε να απομακρύνεται, καθώς μπορούσε να κινηθεί με ρυθμό πολύ ταχύτερο. Άστοχη η επιλογή της Ferrari και όσων επέλεξαν να μην αλλάξουν ελαστικά, όπως ο Alonso, καθώς η βροχή συνέχισε να πέφτει και δεν μπορούσαν να κινηθούν στην πίστα με ρυθμό ανάλογο των αντιπάλων τους. Συνέπεια αυτού ήταν οι Kovalainen και Heidfeld να φτάσουν πίσω από τον Raikkonen και να τον περάσουν πολύ εύκολα, αλλά με τον οδηγό της BMW Sauber να καταφέρνει να περάσει και τον Φινλανδό της McLaren και να ανεβαίνει στη 2η θέση.

Όλα αυτά ουδόλως απασχολούσαν τον Lewis Hamilton, o οποίος είχε ήδη στο μέσο του αγώνα φτιάξει μια διαφορά 25 δευτερολέπτων και όδευε προς μια άνετη επικράτηση. Στον 30ό γύρο στη Ferrari κατάλαβαν ότι δεν μπορούσαν να αναβάλλουν το αναπόφευκτο και ξανακάλεσαν τον Raikkonen στα pit για να του αλλάξουν ελαστικά και να του βάλουν αρκετά καύσιμα για να φτάσει μέχρι το τέλος, με τον Φινλανδό να βγαίνει στην 11η θέση, πίσω από τον Button.

Κι άλλη βροχή

Καθώς η βροχή μετά το μέσο του αγώνα έδειχνε να δυναμώνει, ο Heikki Kovalainen έχανε συνεχώς χρόνο και έχασε την 3η θέση από τον Kubica, λίγο προτού μπει στα pit για τον 2ο ανεφοδιασμό του. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα οι BMW Sauber είχαν τις θέσεις 2 και 3, σε άλλο έναν αγώνα που εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των άλλων. Στον 36ο γύρο το νερό στην πίστα είχε γίνει πάρα πολύ και τα τετακέ ήταν συνεχή από όλους σχεδόν τους οδηγούς. Στη Honda ήταν που πρώτοι που αντέδρασαν και έβαλαν στα μονοθέσια τα ελαστικά για ακραίες συνθήκες.

Οι ομάδες προέβλεπαν ότι η βροχή δεν θα συνεχιστεί και αποφάσισαν να μην ακολουθήσουν το παράδειγμα της Honda αλλά το νερό στην πίστα παρέμενε αρκετό. Οι περισσότεροι οδηγοί αντιμετώπιζαν δυσκολίες να κρατηθούν στην πίστα, με τον Robert Kubica να μένει ακινητοποιημένος στην αμμοπαγίδα και να εγκαταλείπει, όπως και ο Button. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο ο ταχύτερος οδηγός στην πίστα ήταν ο Barrichello με τα ακραία ελαστικά, ο οποίος προσπερνούσε τον ένα μετά τον άλλο, φτάνοντας μέχρι τη 2η θέση. Ο Βραζιλιάνος όμως έπρεπε να μπει για άλλον έναν ανεφοδιασμό, κάτι που έκανε στον 46ο γύρο, χάνοντας όμως μόνο μία θέση από τον Heidfeld.

Ένας άλλος οδηγός που έκανε την έκπληξη ήταν ο Jarno Trulli, ο οποίος έχοντας κάνει το μοναδικό ανεφοδιασμό του αρκετά πριν από το μέσον του αγώνα βρισκόταν στην 4η θέση. Όμως, 12 γύρους πριν από το τέλος χρειάστηκε να μπει και αυτός στα pit, πέφτοντας έτσι στην 7η θέση, πίσω από τον Raikkonen. Εκεί είχαμε μία μάχη για την 5η θέση ανάμεσα σε Alonso και Raikkonen. Ο νυν κυνηγούσε τον τέως πρωταθλητή αλλά και οι δύο πέρασαν τον Kovalainen, που έκανε ένα τετακέ και έπεσε στην 6η θέση.

Μία εύκολη νίκη

Το πόση μεγάλη ήταν η διαφορά που είχε φτιάξει ο Lewis Hamiton, αποδείχτηκε στον 53ο γύρο, όταν έριξε γύρο στους Alonso και Raikkonen, που έδιναν μάχη για την 4η θέση. Και ενώ ο Hamilton «πετούσε» προς τη νίκη, ο Raikkonen κατάφερε με ωραίο τρόπο να περάσει τον Alonso και να πάρει αυτός την 4η θέση. Ο ρυθμός του Ισπανού είχε πέσει και λίγο αργότερα τον έφτασε ο Heikki Kovalainen ο οποίος με εντυπωσιακό τρόπο τον πέρασε δύο γύρους πριν από το τέλος.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν είχαμε άλλα επεισόδια και ο Lewis Hamilton πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού με τους 90.000 Βρετανούς στις εξέδρες να παραληρούν. Ο Nick Heidfeld ήταν δεύτερος, πάνω από ένα λεπτό πίσω και ο Rubens Barrichello συμπλήρωσε το βάθρο σε μια εξαιρετική ημέρα για τη Honda. Ακολούθησαν οι Kimi Raikkonen, Heikki Kovalainen, Fernando Alonso, Jarno Trulli και Kazuki Nakajima.

Το απόλυτο πρωτάθλημα

Μετά το Βρετανικό Grand Prix, το Πρωτάθλημα Οδηγών έχει πάρει κυριολεκτικά φωτιά. Στην πρώτη θέση ισοβαθμούν οι Lewis Hamilton, Felipe Massa και Kimi Raikkonen με 48 βαθμούς ενώ ο Kubica ακολουθεί με 46. Στους Κατασκευαστές η Ferrari παρέμεινε πρώτη με 96 βαθμούς και ακολουθούν η BMW Sauber με 82 και η McLaren με 72. Επόμενος αγώνας είναο το Grand Prix Γερμανίας, που θα διεξαχθεί στο Hockeheim το 3ήμερο 18-20 Ιουλίου.