Ο Lewis Hamilton πήρε τον τίτλο στην τελευταία στροφή - O Massa νικητής του αγώνα

Ο πιο δραματικός αγώνας των τελευταίων ετών, το φετινό Grand Prix Βραζιλίας, έστεψε παγκόσμιο πρωταθλητή τον Lewis Hamilton. Ο Felipe Massa με τη Ferrari κέρδισε τον αγώνα αλλά ο Βρετανός της McLaren πήρε κυριολεκτικά στην τελευταία στροφή την 5η θέση που χρειαζόταν, περνώντας τον Timo Glock που είχε μείνει με τα ελαστικά για στεγνό ενώ έβρεχε, εξασφάλισε τον τίτλο και έγινε ο νεώτερος πρωταθλητής στην ιστορία της Formula 1. Ο αγώνας είχε απίστευτη εξέλιξη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, εξαιτίας της βροχής που έπεσε στους τελευταίους γύρους και έφερε τα πάνω κάτω. Οι Fernando Alonso και Kimi Raikkonen συμπλήρωσαν το βάθρο και ακολούθησαν οι Vettel, Hamilton, Glock, Kovalainen και Trulli.

Εκκίνηση

Τα μονοθέσια παρατάχτηκαν στην εκκίνηση κάτω από βαριά σύννεφα και ετοιμάζονταν για το γύρο σχηματισμού, όταν ξαφνικά 2 λεπτά πριν από την εκκίνηση ο ουρανός πάνω από το Interlagos άνοιξε και άρχισε να βρέχει καταρρακτωδώς. Το αποτέλεσμα ήταν ο αλυτάρχης να αναβάλει για 10 λεπτά την εκκίνηση, για να προλάβουν οι ομάδες να προετοιμαστούν για τη νέα κατάσταση. Εκεί άρχισαν και τα πρώτα διλήμματα. Η βροχή που έπεσε ήταν μια παροδική μπόρα, που σταμάτησε γρήγορα και τέθηκε το ερώτημα: με τι ελαστικά να ξεκινήσουν; Για στεγνό ή ενδιάμεσα;

Η πρόγνωση έλεγε ότι δεν θα ξαναβρέξει για τα επόμενα 30 λεπτά αλλά η πίστα ήταν ακόμα πολύ βρεγμένη σε κάποια σημεία και όλοι έκαναν την προφανή επιλογή και ξεκίνησαν με ενδιάμεσα ελαστικά. Ο γύρος σχηματισμού ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα και όλοι στήθηκαν στο grid με την ένταση να είναι τεράστια. Ο Robert Kubica μπήκε στα pit και εκκίνησε από το pit lane, καθώς δεν είχε βάλει ελαστικά για βροχή.

Μόλις έσβησαν τα κόκκινα φώτα, ο Massa δεν είχε κανένα πρόβλημα να ξεκινήσει και να στρίψει πρώτος. Ο Trulli τον ακολούθησε και ο Kimi Raikkonen ήταν 3ος, μπροστά από τον Lewis Hamilton, ο οποίος ήταν πολύ προσεκτικός και έστριψε καθαρά στην 4η θέση. Πιο πίσω ο Heikki Kovalainen έχασε 2 θέσεις από Vettel και Alonso.

Στην ουρά του grid οι Coulthard και Piquet βρέθηκαν εκτός αγώνα, ύστερα από σύγκρουση, στην οποία συμμετείχε και ο Kazuki Nakajima. Κρίμα για το άδοξο τέλος του τελευταίου αγώνα για τον Σκοτσέζο της Red Bull, ύστερα από 15 χρόνια καριέρας. Η σύγκρουση είχε αποτέλεσμα την είσοδο του Αυτοκινήτου Ασφαλείας για να απομακρυνθούν τα κατεστραμμένα μονοθέσια.

Αγώνας ξανά και αλλαγές ελαστικών

Όταν το Αυτοκίνητο Ασφαλείας απομακρύνθηκε και ο αγώνας ξαναξεκίνησε, οι 5 πρώτοι δεν έκαναν καμία κίνηση αλλά πιο πίσω ο Heikki Kovalainen πέρασε τον Alonso στην πρώτη στροφή. Ο Ισπανός δεν το έβαλε κάτω και με μια πολύ ωραία κίνηση ξαναπήρε την 6η θέση. Η πίστα άρχιζε να στεγνώνει και ο Rosberg με τη Williams ήταν ο πρώτος που μπήκε για ελαστικά για στεγνό στον 8ο γύρο, όπως και ο Button. Στον επόμενο γύρο μπήκαν οι Bourdais, Glock, Sutil και Nakajima. Ο Massa μπήκε στον 11ο γύρο, ενώ οι Trulli, Raikkonen και Hamilton ακολούθησαν στον επόμενο.

Ο Trulli έβαλε πιο πολλά καύσιμα με αποτέλεσμα να τον περάσει ο Raikkonen στα pit, αλλά ο χαμένος ήταν ο Hamilton, ο οποίος βγήκε από το pit stop στην 7η θέση. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα η πίστα ήταν αρκετά βρεγμένη σε ορισμένα σημεία και αυτό δυσκόλευε αρκετά τους οδηγούς, που με τα ελαστικά για στεγνό γλιστρούσαν πολύ. Ο Massa διατηρούσε άνετα την πρωτοπορία, ο Hamilton ήταν στην 6η θέση, που τον άφηνε εκτός τίτλου αλλά την έκπληξη την έκανε ο Giancarlo Fisichella με τη Force India, που βρισκόταν στην 5η θέση.

Μάχη Hamilton-Fisichella

Όταν θέλεις να πάρεις το πρωτάθλημα, πρέπει να δώσεις και μερικές απροσδόκητες μάχες. Έτσι, στο πρώτο κομμάτι του αγώνα ο Lewis Hamiton βρήκε μπροστά του τον Giancarlo Fisichella, πίσω από τον οποίο ξόδεψε αρκετούς γύρους, προτού καταφέρει να τον προσπεράσει για να πάρει την πολύτιμη 5η θέση. Πρέπει όμως να απονεμηθούν τα εύσημα στον Ιταλό της Force India, o οποίος έκανε μεγάλη προσπάθεια, χρησιμοποιώντας την εμπειρία και τις ικανότητές του, με ένα όχι και τόσο ανταγωνιστικό μονοθέσιο.

Ο Felipe Massa στην πρώτη θέση δεν μπορούσε να ξεκολλήσει από τον Sebastian Vettel, ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση με την Toro Rosso και κρατιόταν με άνεση σε απόσταση βολής από τον Massa. Η διαφορά τους δεν ξεπερνούσε το 1 δευτερόλεπτο και ο ταχύτερος γύρος άλλαζε χέρια μεταξύ τους. Στην 3η θέση βρισκόταν ο Fernando Alonso, όχι σε μεγάλη απόσταση από τους πρώτους και στην 4η ο Kimi Raikkonen, ο οποίος όμως είχε μείνει πολύ πίσω, πάνω από 13 δευτερόλεπτα από τον Massa. Πολύ πίσω έμεινε και ο Jarno Trulli, ο οποίος ήταν 8ος, μπροστά από άλλη μία απογοήτευση, τον Heikki Kovalainen με τη McLaren.

Ανεφοδιασμοί

Ο ταχύτατος ρυθμός του Vettel εξηγήθηκε εν μέρει όταν ο νεαρός Γερμανός μπήκε πρώτος για ανεφοδιασμό στον 28ο γύρο, σε ένα σημείο που δεν ήταν αναμενόμενο για τους υπόλοιπους. Αυτό προβίβασε τον Hamilton στην 4η θέση και άφησε τον Fernando Alonso μόνο του να κυνηγά τον Massa. Ο Βραζιλιάνος όμως δεν ήταν εύκολη λεία, ειδικά μέσα στην πατρίδα του. Με συνεχείς ταχύτερους γύρους άρχισε να απομακρύνεται.

Όλα πήγαιναν πρίμα για τον Hamilton, όταν ο μοναδικός που τον κυνηγούσε, ο Timo Glock με την Toyota, μπήκε στα pit για ανεφοδιασμό τον 37ο γύρο ενώ ο Βρετανός είχε ακόμα καύσιμα για να πάει πιο μακριά. Ο Massa έκανε το δικό του pit stop, που θα ήταν το τελευταίο για αυτόν τον αγώνα, στον επόμενο γύρο, αφήνοντας προσωρινά στην 1η θέση τον Fernando Alonso. Ο Ισπανός της Renault μπήκε στον 40ό γύρο, μαζί με τον Hamilton. Ο κύκλος των ανεφοδιασμών ολοκληρώθηκε στον 43o γύρο με τον Kimi Raikkonen.

Μετά τα pit stop η πρώτη 8άδα ήταν Massa, Vettel (ο οποίος όμως χρωστούσε άλλο ένα), Alonso, Raikkonen, Hamilton, Webber (κι αυτός χρωστούσε ένα pit stop), Kovalainen και Glock. Ο Massa έκανε το καθήκον του και πήγαινε ολοταχώς προς τη νίκη αλλά αυτό ήταν μικρή παρηγοριά, με τον Hamilton να είναι άνετα στην 5η θέση και να ακουμπά γύρο με το γύρο όλο και περισσότερο το κύπελλο του πρωταθλητή.

Ο 3ος ανεφοδιασμός του Sebastian Vettel ήρθε στον 52ο γύρο και τον έφερε στην 5η θέση, πίσω από τον Lewis Hamilton. Ο Βρετανός βρισκόταν πλέον στην 4η θέση και σίγουρα πρόβαρε ήδη το κοστούμι του πρωταθλητή. Ωστόσο, η δουλειά του δεν είχε τελειώσει ακόμα. Ο Vettel ακολουθούσε πολύ γρήγορο ρυθμό και τον πλησίαζε συνεχώς. Ο Γερμανός έφτασε πίσω από τον Βρετανό αλλά δεν φαινόταν σε θέση να τον απειλήσει. Στην κορυφή, ο Felipe Massa έκανε έναν ανενόχλητο αγώνα αλλά ο Kimi Raikkonen από την 3η θέση άρχισε να πλησιάζει πολύ γρήγορα τον Alonso που ήταν 2ος.

Ξανά βροχή στο τέλος

Τα σύννεφα άρχισαν πάλι να μαζεύονται στον ουρανό και τα βλέμματα στράφηκαν προς τα πάνω, περιμένοντας μια βροχή που στους τελευταίους γύρους θα έφερνε τα πάνω κάτω. Όντως, οι πρώτες σταγόνες άρχισαν να πέφτουν 7 γύρους πριν από το τέλος, και ορισμένοι μπήκαν για αλλαγή ελαστικών. Στον επόμενο γύρο μπήκαν και οι υπόλοιποι, καθώς η βροχή άρχισε να δυναμώνει αρκετά. Μετά τα pit stop οι 3 πρώτοι παρέμειναν στις θέσεις τους αλλά ο Hamilton βρέθηκε στην 5η θέση, πίσω από τον Glock που δεν μπήκε για αλλαγή ελαστικών, αλλά με τον Vettel να είναι πολύ κοντά του.

Το θαύμα του Glock

Τρεις γύρους πριν από το τέλος έγινε το απίστευτο: ο Sebastian Vettel προσπέρασε τον Lewis Hamilton και τον έριξε στην 6η θέση. Ο Γερμανός κρατιόταν με εκπληκτικό τρόπο μπροστά από τον Hamilton αλλά o τίτλος κρίθηκε από τον Timo Glock. Ο Γερμανός δεν είχε αλλάξει ελαστικά και κυριολεκτικά στην τελευταία στροφή τον προσπέρασαν οι Vettel και Hamilton, με αποτέλεσμα ο Βρετανός να πάρει την 5η θέση και να κερδίσει το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2008. Ο Felipe Massa πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού και στη Ferrari για λίγο πανηγύρισαν αλλά στο τέλος το πάρτι στήθηκε στο γκαράζ της McLaren. Μόνη παρηγοριά για τη Ferrari ήταν ότι εξασφάλισε τον τίτλο στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών.Έτσι, ο Hamilton πήρε το πρωτάθλημα με 98 βαθμούς, έναντι 97 του Felipe Massa. Ο Kimi Raikkonen έφτασε στους 75 και πήρε την 3η θέση από τον Robert Kubica που έχει τους ίδιους βαθμούς αλλά λιγότερες νίκες. Η Ferrari πήρε το Κατασκευαστών με 172 βαθμούς ενώ η McLaren έχει 151 και η BMW 135. Πιο μεγάλο θρίλερ για φινάλε της σεζόν δεν μπορούσε να σκεφτεί ούτε ο πιο ευφάνταστος σεναριογράφος. Για λίγα μέτρα το πρωτάθλημα ήταν στα χέρια του Massa και ύστερα πέταξε και αναπαύθηκε στην αγκαλιά του Hamilton. Όποιος και να κέρδιζε σήμερα το πρωτάθλημα θα το δικαιούταν 100% και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους δύο μονομάχους. Ετοιμαζόμαστε πλέον για το επόμενο πρωτάθλημα, που ελπίζουμε να είναι το ίδιο συναρπαστικό με το φετινό